Tanulmányi ügyek
A Selye János Egyetem Református Teológiai Karán az oktatás az európai kreditátviteli rendszeren alapszik, amely biztosítja a kompatibilitást a többi egyetemmel, ill. lehetővé teszi a hallgatói mobilitást az Európai unió országain belül. A kar három képzési formát kínál – alapképzés, mesterképzés és doktori képzés. Minden képzésben a hallgató maga állítja össze személyre szabott tantervét (tantárgyakat választhat a saját tanszékén meghirdetett tárgyak közül, de a többi tanszéken meghirdetett tantárgyak közül is).
Kreditrendszer
A Selye János Egyetem karain az oktatás az ún. kreditrendszer alapján történik, mely a nemzetközileg elismert európai kreditátviteli rendszeren alapszik (ECTS). Ez a rendszer számos előnnyel jár:
- a hallgató tevékenységének méltányos értékelése,
- a tanulmányi terv létrehozásának lehetősége,
- egyéni tanulmányi ütem választása,
- a hallgatói mobilitás támogatása.
A hallgató minden aktivitását, mely az általa felvett tantárgyak elvégzésére irányul ún. kreditekkel értékelik. A hallgatónak egy akadémiai év alatt legalább 60 kreditpontot kell összegyűjtenie. A tantárgyak sikeres elvégzéséért szerzett kreditek összeadódnak. A hároméves alapképzés sikeres befejezésének egyik feltétele az, hogy a hallgató legalább 180 kreditpontot gyűjtsön. Az összevont alap- és mesterképzés befejezésének egyik feltétele 300 kreditpont megszerzése.
Minden tanulmányi program előírja, hogy a hallgatónak mennyi kötelező, kötelezően választható és választható tantárgyat kell felvennie. Ennek alapján a hallgatók összeállíthatják minden tanévben a személyre szabott tanulmányi tervüket, így kifejezetten a jövőbeli szakmájukra készülhetnek fel.
A Tanulmányi szabályzat meghatároz ún. ellenőrző fázisokat, amelyek végén a hallgatóknak meg kell szerezniük egy bizonyos számú kreditet. Ezeken a szakaszokon belül a hallgató határozza meg, milyen ütemben végzi a tanulmányait.
A hallgatónak lehetősége van arra, hogy a tanulmányai egy részét más szlovákiai vagy külföldi egyetemen végezze el (ezt a 131/2002 sz. felsőoktatási törvény szabályozza). A kreditrendszer két módon járul hozzá a hallgatói mobilitáshoz. Mivel minden felsőoktatási intézmény, amely részt vesz az európai kreditátviteli rendszerben (ECTS) köteles tájékoztatást adni a tanulmányi lehetőségekről Így az érdeklődők pontos információkat kapnak arról, milyen tárgyakat vehetnek fel az adott intézményben. A másik jelentős hozzájárulást a tanulmányi szerződés jelenti (learning agreement), melyet a hazai felsőoktatási intézmény, a fogadó felsőoktatási intézmény és a hallgató kötnek. A hallgató számára ez garanciát jelent, hogy az őt fogadó felsőoktatási intézményben szerzett krediteket elfogadja a hazai felsőoktatási intézmény (kreditek átvitele).
Beiratkozás
Az adott akadémiai évben a tanulmányok a beiratozással kezdődnek (további információkat az adott akadémiai év harmonogramja tartalmaz).
- Az első évfolyamba az a diák iratkozhat be, akit a dékán felvett egy akkreditált tanulmányi programra.
- A felsőbb évfolyamokba azon hallgatók iratkozhatnak be, akik legalább 40 kreditet szereztek az előző akadémiai évben.
- A beiratkozás pontos dátumát és módját a kar dékánja határozza meg. A pontos dátumok a kar harmonogramjában, ill. a kari honlapon szerepelnek.
- A beiratkozáson a hallgatónak személyesen kell megjelennie a meghirdetett napon. Kivételes esetben ehetőség van az ún. pótterminus kihasználására. A pótterminusban való beiratkozás csak nyomós indokkal történhet a hallgató írásbeli kérésére; legkésőbb azonban 14 nappal a rendes terminus után. A pótterminust a dékán határozza meg.
- Ha a hallgató nem iratkozik be a következő tanévre, a kar írásban szólítja fel a beiratkozásra. A beiratkozásnak a levél átvétele után 10 napon belül meg kell történnie.
- Ha a hallgató a felszólítás után sem iratkozik be a megadott határidőn belül, és nem kéri a határidő meghosszabbítását (csak súlyos egészségügyi problémákat fogadhatunk el), a hallgatói jogviszonya megszűnik azzal a nappal, amely a felszólításban szerepelt (mint a beiratkozás utolsó dátuma). Ezek után a hallgatónak újra részt kell vennie a felvételi eljáráson.
Tárgyak felvétele
Tantárgyfelvétel és a tanulmányok ellenőrzése
- A hallgatónak kötelessége létrehozni a beiratkozási lapot az Akadémiai információs rendszerben és felvenni a tantárgyakat minden akadémiai évben a harmonogramban meghatározott határidőn belül (segítséget a http://www.selyeuni.sk/cis_new/sk/ais2-tudenti/99-zapis-predmetov-tudent.html linken találnak).
- A meghirdetett tantárgyak közül a hallgatóknak úgy kell választaniuk, hogy minden feltételnek megfeleljenek (választaniuk kell a kötelező, kötelezően választható és választható tantárgyak közül), és legalább 40 kreditet szerezzenek.
- A félév során a tanárok folyamatosan ellenőrizhetik a hallgatókat esszék, tesztek, külön feladatok segítségével. A tantárgy információs lapja szerint ezen feladatok eredményei közrejátszhatnak a tantárgy végleges elbírálásakor.
- Az alapképzés befejezésének követelménye legalább 180 kredit megszerzése, míg az összevont alap- és mesterképzés befejezésének követelménye legalább 300 kredit megszerzése, valamint az előírt államvizsga sikeres teljesítése.
Záródolgozat
Príloha C – Príklady popisu dokumentov citácií podľa ISO 690 a ISO 690-2 – Dokumentumok leírása hivatkozáskor a vonatkozó ISO 690 a ISO 690-2 szabványok szerint
1.Knihy / Monografie – Könyvek - Monográfiák
2.Článok v časopise – Cikk szakfolyóiratban
3.Článok zo zborníka a monografie – Cikk tanulmánykötetben
4.Elektronické dokumenty – monografie – Elektronikus dokumentumok, monográfiák
5.Články v elektronických časopisoch a iné príspevky – Cikkek elektronikus adathordozón és egyéb megnyilvánulások
6.Príspevok v zborníku na CD-ROM – CD-ROM köteben fellelhető hozzájárulás
7.Vedecko-kvalifikačné práce – Tudományos-kvalifikációs munkák
8.Výskumné správy – Kutatási jelentések
9.Normy - Normák
Prvky popisu:
Autor. Názov : podnázov (nepovinný). Poradie vydania. Vydavateľské údaje (miesto : vydavateľ), rok vydania. Rozsah strán. ISBN.
Ak sú traja autori oddeľujú sa pomlčkou. Ak je viac autorov ako traja uvedie sa prvý autor a skratka a kol. alebo et al. ak je to zahraničné dielo.
Prvé vydanie sa v citačnom popise nemusí uvádzať.
Príklady - Példák:
OBERT, V. Návraty a odkazy. Nitra : Univerzita Konštantína Filozofa, 2006. 129 s. ISBN 80-8094-046-0.
TIMKO, J. – SIEKEL. P. – TURŇA. J. Geneticky modifikované organizmy. Bratislava : Veda, 2004. 104 s. ISBN 80-224-0834-4.
HORVÁT, J. a kol. Anatómia a biológia človeka. 1. vyd. Bratislava : Obzor, 1999. 425 s. ISBN 80-07-00031-5.
Prvky popisu:
Autor. Názov. Názov zdrojového dokumentu (noviny, časopisy). ISSN, rok, ročník, číslo zväzku, rozsah (strany od-do).
Príklady:
STEINEROVÁ, J.. Princípy formovania vzdelania v informačnej vede. In Pedagogická revue. ISSN 1335-1982, 2000, roč. 2, č. 3, s. 8-16.
BEŇAČKA, J. et al. A better cosine approximate solution to pendulum equation. In International Journal of Mathematical Education in Science and Technology. ISSN 0020-739X, 2009, vol. 40, no. 2, p. 206-215.
Prvky popisu:
Autor. Názov článku. In Názov zborníka. Miesto vydania : Vydavateľ, rok vydania. ISBN. Rozsah strán (strana od-do).
Príklady:
ZEMÁNEK, P. The machines for "green works" in vineyards and their economical evaluation. In 9th International Conference : proceedings. Vol. 2. Fruit Growing and viticulture. Lednice : Mendel University of Agriculture and Forestry, 2001. ISBN 80-7157-524-0, p. 262-268.
BOĎOVÁ, M. at al.. An introduction to algorithmic and cognitive approaches for
information retrieval. In 18. Informatické dni : sborník referátů z mezinárodní vědecké konference o současných poznatcích informačních a komunikačních technologiích a jejich využití. Praha : Univerzita Karlova, 1990. ISBN 80-01-02079-7. s. 17-28.
Prvky popisu:
Autor. Názov [Druh nosiča]. Vydanie. Miesto vydania : Vydavateľ, dátum vydania. Dátum aktualizácie. [Dátum citovania]. ISBN. Dostupnosť a prístup.
Príklad:
SPEIGHT, J. G. Lange's Handbook of Chemistry. [online]. London : McGraw-Hill, 2005. 1572 p. [cit. 2009.06.10.] ISBN 978-1-60119-261-5. Dostupné na internete: <http://www.knovel.com/web/portal/basic_search/display?_EXT_KNOVEL_DISPLAY_bookid=1347&_EXT_KNOVEL_DISPLAY_fromSearch=true&_EXT_KNOVEL_DISPLAY_searchType=basic>.
Prvky popisu:
Autor. Názov. In Názov časopisu. [Druh nosiča]. Rok vydania, ročník, číslo [dátum citovania]. Dostupnosť a prístup. ISSN.
Príklad:
HOGGAN, D. Challenges, Strategies, and Tools for Research Scientists. In Electronic Journal of Academic and Special Librarianship [online]. 2002, vol. 3, no. 3 [cit. 2003-01-10]. Dostupné na internete: <http://southernlibrarianship.icaap.org/content/v03n03/Hoggan_d01.htm>.ISSN 1525-321X.
Prvky popisu:
Autor. Názov. In Názov zborníka [Druh nosiča]. Miesto vydania : Vydavateľ, rok vydania, rozsah strán (strana od-do). ISBN.
Príklad:
ZEMÁNEK, P. The machines for "green works" in vineyards and their economical evaluation. In 9th International Conference : proceedings. Vol. 2. Fruit Growing and viticulture [CD-ROM]. Lednice : Mendel University of Agriculture and Forestry, 2001, p. 262-268. ISBN 80-7157-524-0.
Prvky popisu:
Autor. Názov práce :označenie druhu práce (dizertačná, doktorandská).Miesto vydania : Názov vysokej školy. Rok vydania. Počet strán.
Príklad:
MIKULÁŠIKOVÁ, M. Didaktické pomôcka pre praktickú výučbu na hodinách výtvarnej výchovy pre 2. stupeň základných škôl: diplomová práca. Nitra : UKF, 1999. 62 s.
Prvky popisu:
Autor. Názov práce : druh správy (VEGA, priebežná správa). Miesto vydania : Názov inštitúcie, rok vydania. Počet strán.
Príklad:
BAUMGARTNER, J. a kol. Ochrana a udržiavanie genofondu zvierat, šľachtenie zvierat : výskumná správa. Nitra : VÚŽV, 1998. 78 s.
Popis prvku:
Označenie normy. Názov normy. Rok vydania (nie rok schválenia, alebo účinnosti).
Príklad:
STN ISO 690. Dokumentácia – Bibliografické odkazy – Obsah, forma a štruktúra. 1998.